زندگینامه  ی احمد شاملو

زندگینامه ی احمد شاملو

زندگینامه ی احمد شاملو
احمد شاملو (۲۱ آذر ۱۳۰۴ – ۲ مرداد ۱۳۷۹) متخلص به الف. بامداد یا الف. صبح، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، پژوهشگر، مترجم، فرهنگ نویس ایرانی و از بنیانگذاران و دبیران کانون نویسندگان ایران در پیش و پس از انقلاب بود.

به گزارش آکاایران: زادروز : ۲۱ آذر ۱۳۰۴ – ۱۲ دسامبر ۱۹۲۵

تهران، خیابان صفی علیشاه

پدر و مادر : حیدر شاملو، کوکب عراقی

مرگ : ۲ مرداد ۱۳۷۹ – ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۰ (۷۴ سال)

کرج، شهرک دهکده فردیس

ملیت : ایرانی

زمینهٔ کاری : ادبیات، پژوهش، ترجمه، روزنامه نگاری داستان نویس

علت مرگ : به دنبال یک دوره طولانی بیماری

جایگاه خاکسپاری : امامزاده طاهر، کرج

در زمان حکومت : دودمان پهلوی، جمهوری اسلامی ایران

رویدادهای مهم : کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب ۱۳۵۷ ایران

نام(های) دیگر : الف. بامداد، الف. صبح

بنیانگذار : شعر سپید

پیشه : روزنامه نگار پژوهشگر

کتاب ها : هوای تازه، آیدا در آینه، هم چون کوچه ای بی انتها، مجموعه کتاب کوچه

همسر(ها) : اشرف الملوک اسلامیه (?-۱۳۲۶) – طوسی حائری (۱۳۴۰-۱۳۳۶) – آیدا سرکیسیان (۱۳۷۹-۱۳۴۳)

فرزندان : سیاوش، سامان، سیروس و ساقی

دلیل سرشناسی : نوآوری در شعر

اثر گذاشته بر : شاعران پس از خود

اثر پذیرفته از : نیما یوشیج

شاملو تحصیلات کلاسیک نامرتبی داشت؛ زیرا پدرش افسر ارتش بود و پیوسته از این شهر به آن شهر اعزام می شد و از همین روی، خانواده اش هرگز نتوانستند برای مدتی طولانی جایی ماندگار شوند. زندانی شدنش در سال ۱۳۲۲ به سبب فعالیت های سیاسی، پایانِ همان تحصیلات نامرتب را رقم می زند. شهرت اصلی شاملو به خاطر نوآوری در شعر معاصر فارسی و سرودن گونه ای شعر است که با نام شعر سپید یا شعر شاملویی یا شعر منثور شناخته می شود. شاملو که هر شاعر آرمانگرا را در نهایت امر یک آنارشیست تام و تمام می انگاشت، در در سال ۱۳۲۵ با نیما یوشیج ملاقات کرد و تحت تأثیر او به شعر نیمایی روی آورد؛ اما برای نخستین بار در شعر «تا شکوفه سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و به صورت پیشرو سبک نویی را در شعر معاصر فارسی شکل داد. شاملو علاوه بر شعر، فعالیت هایی مطبوعاتی، پژوهشی و ترجمه هایی شناخته شده دارد. مجموعه کتاب کوچه او بزرگ ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامه مردم ایران می باشد. آثار وی به زبان های: سوئدی، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ارمنی، هلندی، رومانیایی، فنلاندی، کردی و ترکی∗ ترجمه شده اند. شاملو از سال ۱۳۳۱ به مدت دو سال، مشاور فرهنگی سفارت مجارستان بود.

«نخستین شب شعر بزرگ ایران» در سال ۱۳۴۷، از سوی وابسته فرهنگی سفارت آلمان در تهران برای احمد شاملو ترتیب داده شد.احمد شاملو پس از تحمل سال ها رنج و بیماری، در تاریخ۲ مرداد۱۳۷۹ درگذشت و پیکرش در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شده است. عشق، آزادی و انسان گرایی، از ویژگی های آشکار سروده های شاملو هستند.
زندگی شخصی

مطالب بخش «تولد تا جوانی» و «سفرهای خارجی» با توجه به اطلاعات ارایه شده در سال شمار زندگی احمد شاملو ﻧﻮﺷﺘﻪ آیدا شاملو تهیه شده اند. این سال شمار در منابع گوناگون از جمله وب گاه احمد شاملو، دفتر هنر، احمد شاملو شاعر شبانه ها و عاشقانه ها، شناخت نامه، منتشر شده است. هر جا از منبع دیگری استفاده شده باشد، در پانویس ذکر شده است.

تولد و سال های پیش از جوانی

احمد شاملو در ۲۱ آذر ۱۳۰۴ در خانه شماره ۱۳۴ خیابان صفی علیشاه تهران متولد شد. پدرش حیدر نام داشت، و به گفته شاملو در شعر «من بامدادم سرانجام…» از مجموعه مدایح بی صله مادرش کوکب عراقی شاملو، از مهاجران قفقازی بود که طی انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷ روسیه، به همراه خانواده اش به ایران کوچانده شده بود. دورهٔ کودکی را به خاطر شغل پدر که افسر ارتش رضا شاه بود و هر چند وقت را در جایی به مأموریت می رفت، در شهرهایی چون رشت و سمیرم و اصفهان و آباده و شیراز گذراند. (به همین دلیل شناسنامه او در شهر رشت گرفته شد و محل تولد در شناسنامه، رشت نوشته شده است.) دوران دبستان را در شهرهای خاش، زاهدان و مشهد و بیرجند گذراند و از دوازده سیزده سالگی شروع به ضبط لغات متداول عوام (که در فرهنگ های رسمی ثبت نمی شود) کرد. دوره دبیرستان را در بیرجند، مشهد، گرگان و تهران گذراند و سال سوم دبیرستان را مدتی در دبیرستان ایران شهر و مدتی در دبیرستان فیروز بهرام تهران خواند و به شوق آموختن زبان آلمانی در مقطع اول هنرستان صنعتی ایران و آلمان ثبت نام کرد.
دوران فعالیت سیاسی و زندان

در اوایل دهه ۲۰ خورشیدی پدرش برای سر و سامان دادن به تشکیلات از هم پاشیدهٔ ژاندارمری به گرگان و ترکمن صحرا فرستاده شد. او همراه با خانواده به گرگان رفت و به ناچار در کلاس سوم دبیرستان ادامه تحصیل داد. در بحبوحه جنگ جهانی دوم و ورود متفقین به خاک ایران، در فعالیت های سیاسی علیه متفقین در شمال کشور شرکت کرد و بعدها در تهران دستگیر و به بازداشتگاه سیاسی شهربانی و از آنجا به زندان شوروی در رشت منتقل شد. پس از آزادی از زندان با خانواده به رضائیه (ارومیه) رفت و تحصیل در کلاس چهارم دبیرستان را آغاز کرد. با به قدرت رسیدن پیشه وری و فرقه دموکرات آذربایجان همراه پدرش دستگیر شد و تا کسب تکلیف از مقامات بالاتر دو ساعت مقابل جوخه آتش قرار گرفت. سرانجام آزاد شد و به تهران بازگشت. او برای همیشه ترک تحصیل کرد و در یک کتاب فروشی مشغول به کار شد.
دستگیری و زندان

در سال ۱۳۳۲ پس از کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق و با بسته شدن فضای سیاسی ایران مجموعه شعر آهن ها و احساس توسط پلیس در چاپخانه سوزانده می شود و با یورش مأموران به خانه او ترجمه طلا در لجن اثر زیگموند موریس و بخش عمده کتاب پسران مردی که قلبش از سنگ بود اثر مور یوکایی با تعدادی داستان کوتاه نوشتهٔ خودش و کتاب ها و یادداشت های کتاب کوچه از میان می رود و با دستگیری مرتضی کیوان نسخه های یگانه ای از نوشته هایش از جمله مرگ زنجره و سه مرد از بندر بی آفتاب توسط پلیس ضبط می شود که دیگر هرگز به دست نمی آید. او موفق به فرار می شود اما پس از چند روز فرار از دست ماموران در چاپخانه روزنامهٔ اطلاعات دستگیر شده، به عنوان زندانی سیاسی به زندان موقت شهربانی و زندان قصر برده می شود. در زندان علاوه بر شعر، به بررسی شاهنامه می پردازد و دست به نگارش پیش نویس دستور زبان فارسی می زند و قصه بلندی به سیاق امیر ارسلان و ملک بهمن می نویسد که در انتقال از زندان شهربانی به زندان قصر از بین می رود. مرتضی کیوان به همراه ۹ افسر سازمان نظامی حزب توده اعدام می شود و او در زمستان ۱۳۳۳ پس از تحمل یک سال حبس، از زندان آزاد می شود.
زمینه های فعالیت
شعر و ترانه

سال ۱۳۲۶ کار شاعری شاملو با انتشار دفتری به نام «آهنگ های فراموش شده» که تنها دفتر شعر او در قالب سنتی و موزون است، آغاز می شود. شاملو در مقدمه همان دفتر می نویسد:

«قطعاتی که در این کتاب جمع شده اند، نوشته هایی است که در حقیقت می بایستی سوزانده شده باشد. آهنگ هایی ست که خیلی زود از یاد می رود… این قدم های اولینِ کودکی است که می خواسته راه بیفتد. ناچار دستش را به دیوار می گیرد، دستش می لرزد. سست و مردد است و ناموزون راه می رود.»

سال ها بعد، شاملو با انتشار قطع نامه شعر جدیدی را پایه گذاری می کند. رضا براهنی در این باره می نویسد:

«در واقع شاملو با قطع نامه شعر جدیدی را پیشنهاد می کند و التزامی بسیار صریح را بر گُرده شعر می گذارد که شاید با ذات شعر به معنای واقعی منافات داشته باشد، ولی ضرورت زمانه، روان شناسی خود شاملو و اعتراض عمیق او به قرارداد از هر نوع، نگارش این شعر را ایجاب می کرد.»

در سال ۱۳۳۶ با انتشار مجموعه اشعار هوای تازه، به عنوان شاعری برجسته تثبیت می شود. این دفتر شامل فرم ها و تجربه هایی متفاوت در قالب شعر نو است. در همین سال مجموعه ای از رباعیات ابوسعید ابوالخیر، خیام و باباطاهر را منتشر می کند. در سال ۱۳۳۹ مجموعه شعر باغ آینه منتشر می شود. معروف ترین ترانه های عامیانه معاصر فارسی همچون پریا و دخترای ننه دریا در این دو مجموعه منتشر شده است.

عبدالعلی دستغیب منتقد ادبی که مجموعه نقدی بر آثار شاملو نوشته است ، معتقد است که شاملو پس از نیما، بیشترین تأثیر را بر شعر و شاعران معاصر داشته است و بر این باور است که در میان شاعران معاصر ایران، عاشقانه های شاملو، زیباترین ترانه های عشق در شعر نوی پارسی است. شاملو مجموعه ای از شعرهای سیاسی خود را به نام کاشفان فروتن شوکران – که در آن شعر «مرگ نازلی» در بزرگداشت وارطان سالاخانیان، مبارز مسیحی ایرانی است- و مجموعه های پریا، ترانه شرقی (لورکا)، مسافر کوچولو و یل و اژدها را دکلمه کرده است و به صورت نوار صوتی منتشر شده اند. چندین گفتگو از او به چاپ می رسد تا آن که در سال ۱۳۷۲ با کمی بازتر شدن فضای سیاسی ایران آثار شاملو به صورت محدود مجوز نشر می گیرند.

از آنجا که شاملو تثبیت کنندی شعری نوپا بوده است، شرح و نقدهای بسیاری درباره شعر او نوشته شده است. شمس لنگرودی نویسنده «تاریخ تحیلی شعر نو» درباره شعر شاملو و شاعری او می گوید:

«شاملو متوجه شد که موسیقی کهن کلام می تواند آن روح را در محتوای او بدمد؛ نه موسیقی زبانِ روزمره. در نتیجه شعری سرود که صورت و محتوای هماهنگی داشت و همین امر باعث جذابیت شعر او شد. البته فقط این مساله تاثیرگذار نبوده است. شاملو از معدود شاعرانی است که برای همه نسل ها شعر سروده است، یعنی از وقتی کودکی به دنیا می آید می توان «بارون می آد جرجر» شاملو را برایش زمزمه کرد تا دوره نوجوانی و عاشقانه ها، تا جوانی و روحیه انقلابی و تا دوره میانسالی و پیری که «در آستانه» شعری جاودانه است.»
روزنامه نگاری

احمد شاملو در سال ۱۳۳۹ مدتی سردبیری هفته نامه فردوسی را به عهده گرفته بود. او مجله را به شکل و اندازه ای غیر از معمول مجله فردوسی درمی آورد و سنجاق ناشده و روزنامه وار به دست خواستاران می رساند. او بخشی از صفحات هفته نامه را به چاپ نوشته های پژوهش گران فرهنگ مردم، تحت عنوان «کتاب کوچه» اختصاص داده بود. در سال۱۳۴۰ با همکاری دکتر محسن هشترودی، ۲۵ شماره از هفته نامه کتاب هفته را منتشر می کند. هفته نامه کتاب هفته و خوشه از تأثیرگذارترین هفته نامه های ادبی دههٔ ۴۰ بودند. در سال ۱۳۴۶ شاملو سردبیری قسمت ادبی و فرهنگی هفته نامه خوشه را به عهده می گیرد. همکاری او با نشریه خوشه تا ۱۳۴۸ که نشریه به دستور ساواک تعطیل می شود، ادامه دارد. شاملو نام کاریکلماتور را در همین دوران است که برای نامیدن نوشته های طنزآمیز پرویز شاپور می سازد که رفته رفته رواج پیدا می کند و جا می افتد. در سال ۱۳۵۸ هفته نامهٔ کتاب جمعه با سردبیری احمد شاملو و مدیریت عسکری پاشایی منتشر می شود. انتشار این هفته نامه پس از ۳۶ شماره توقیف می شود.
ترجمه

شاملو در زمینه ترجمه نیز فعالیت های زیادی دارد. با این که بحث ترجمه های شاملو، همانند برخی دیدگاه هایش، منتقدانی نیز داشته و بحث انگیز بوده است، با این حال برخی از این ترجمه ها، در شمار آثاری شناخته شده قرار دارند. یکی از این کارها، «ترانه شرقی و اشعار دیگر»، سروده های فدریکو گارسیا لورکا با اجرا و صدای خودش بود که با استقبال فراوانی روبرو شد. از ۱۳۶۲ با تغییر فضای سیاسی ایران چاپ آثار شاملو نیز متوقف می شود. در حالی که کار و فعالیت شاملو متوقف نمی شود. نوار کاست سیاه همچون اعماق آفریقای خودم (ترجمهٔ شعرهای لنگستون هیوز) و سکوت سرشار از ناگفته هاست (ترجمهٔ شعرهای مارگوت بیکل)، کاری مشترک با محمد زرین بال با موسیقی بابک بیات منتشر می شود. از دیگر کارهای او در این زمینه می توان به ترجمه «درها و دیوار بزرگ چین» و شازده کوچولو اشاره کرد.
فرهنگ نویسی

«کتاب کوچه» عنوان فرهنگ نامه ای است که به کوشش احمد شاملو و همسرش، آیدا سرکیسیان، در چندین مجلد به عنوان دائرهالمعارف فرهنگ عامیانهٔ مردم ایران تدوین شده و بعد از درگذشت شاملو، سرپرستی این مجموعه بر عهدهٔ همسرش، آیدا بوده است.

این دانشنامه، دائرهالمعارف فرهنگ عامیانه مردم ایران در چندین جلد، شامل اصطلاحات، تعبیرات و ضرب المثل های فارسی است. نخستین جلد این فرهنگ در سال ۱۳۵۶ از سوی انتشارات مازیار منتشر شد و پس از انتشار شش جلد آن تا سال ۱۳۶۲، انتشاراین فرهنگ به دلیل مشکلات ممیزی تا سال ۱۳۷۲ در ایران متوقف ماند و تنها یک جلد از قصه های کتاب کوچه در سوئد منتشر شد. اسدالله امرایی در این باره می گوید:

«کتاب کوچه یکی از بزرگ ترین دانشنامه های فولکلور مردم ایران است. شاملو البته این کار عظیم را یک تنه انجام می داد.»

این فرهنگ نامه، اگر آن گونه که مؤلف در جلد اول بیان داشته انتشار یابد، جامع ترین دائرهالمعارف فرهنگ و زبان عامیه ایران است که تاکنون (۱۳۹۱) یازده جلد آن، تا پایان حرف «ج»، منتشر شده است. از جمله ویژگی های کتاب کوچه، استفاده از شماره ردیف برای هر مدخل است که ارجاعات نیز بر اساس این شماره ها صورت می گیرد.
فعالیت های سینمایی

در سال ۱۳۳۸ شاملو به اقدام جدیدی یعنی تهیه قصه خروس زری پیرهن پری (با نقاشی فرشید مثقالی برای کودکان دست می زند. در همین سال به تهیه فیلم مستند سیستان و بلوچستان برای شرکت ایتال کونسولت نیز می پردازد. این آغاز فعالیت سینمایی بحث انگیز احمد شاملو است. او بخصوص در نوشتن فیلم نامه و دیالوگ نویسی فعال است. در سال های پس از آن و به ویژه با مطرح شدنش به عنوان شاعری معروف، منتقدان مختلف حضور سینمایی او را کمرنگ دانسته اند. خود او می گفت: «شما را به خدا اسم شان را فیلم نگذارید.» و بعضی شعر معروف او «دریغا که فقر/ چه به آسانی/ احتضار فضیلت است» را به این تعبیر می دانند که فعالیت های سینمایی او صرفاً برای امرار معاش بوده است. شاملو در این باره می گوید: «کارنامه سینمایی من یک جور نان خوردن ناگزیر از راه قلم بود و در حقیقت به نحوی قلم به مزدی!»

از میان فیلمنامه های شاملو می توان به «بن بست» (۱۳۴۳، میرصمدزاده) محصول استودیو پانوراما و «فرار از حقیقت» (۱۳۴۵، ملک مطیعی) محصول مهتاب فیلم اشاره کرد.

در سالهای سینمای بعد از انقلاب هم شاملو فیلم نامه ای با نام «میراث شوم» نوشت و در اختیار مسعود کیمیایی جهت ساخت قرار داد. داستان «میراث» در آذربایجان می گذرد و به نهضت آزادی طلبانه آذربایجان و برخوردهایش با حکومت وقت می پردازد. این فیلم نامه هرگز امکان ساخت را پیدا نکرد. کیمیایی دلیل فیلم نشدن آن در هنگام زندگی شاملو را مجوز ندادن وزارت ارشاد به این سناریو اعلام کرد.
دیگر فعالیت ها

در سال ۱۳۳۹ با همکاری هادی شفائیه و سهراب سپهری اداره سمعی و بصری وزارت کشاورزی را تاسیس می کند و به عنوان سرپرست آن مشغول به کار می شود. در سال ۱۳۴۷ «شب شعر خوشه» را با همکاری دکتر عسگری و با حضور ۱۱۰ شاعر معاصر، نمایشگاه نقاشی منصوره حسینی، نمایشگاه کاریکاتور اردشیر محصص و تئاتر در در انتظار گودو را با هنرمندی داوود رشیدی، پرویز صیاد و پرویز کاردان برگزار می کند.

شاملو که به بریتانیا رفته بود، سه هفته پس از پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ ایران و سقوط حکومت پهلوی، در ۱۱ اسفند به ایران باز می گردد. او پس از بازگشت، به عنوان عضو هیأت دبیران کانون نویسندگان ایران انتخاب می شود و مقاله ها و مصاحبه های متعددی پیرامون تحلیل و آسیب شناسی انقلاب و مسایل روز سیاسی و اجتماعی از او در مجلات و روزنامه ها به چاپ می رسد.
رویدادهای مهم در زندگی شعری

آشنایی با نیما یوشیج

در سال ۱۳۲۵، شاملو که هنوز به عنوان شاعری نوپرداز شناخته نمی شد با نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی آشنا می گردد. او تصویر نیمایوشیج، نقاشی رسام ارژنگی و شعر ناقوس، سروده نیما را در روزنامه «پولاد» می بیند و اندکی پس از آن، رابطه ای ادبی میان آن دو شکل می گیرد. شاملو می گوید:

«نشانی اش را پیدا کردم رفتم درِ خانه اش را زدم. دیدم مردی با همان قیافه که رسام ارژنگی کشیده بود آمد دمِ در. به او گفتم استاد، اسم من فلان است، شما را دوست دارم و آمده ام به شاگردی تان. فهمید کلک نمی زنم. در من صمیمیتی یافته بود که آن را کاملاً درک می کرد. دیگر غالباً من مزاحم این مرد بودم و فاقد این که فکر کنم دارم وقتش را تلف می کنم، تقریباً هر روز پیش نیما بودم.»

این آشنایی که باعث به وجود آمدن رابطه ای عاطفی و خانوادگی میان آن ها گشته بود، تا سال ها ادامه پیدا می یابد. در ۱۴ خرداد ۱۳۳۰، نیما یوشیج با نوشتن یادداشتی برای شاملو و هدیه جلدی از کتاب «افسانه» از او قدردانی می کند:

«عزیز من، این چند کلمه را برای این می نویسم که این یک جلد افسانه از من، در پیش شما یادگاری باشد. شما واردترین کس به کار من و روحیه من هستید و با جرأتی که التهاب و قدرتِ رؤیت لازم دارد، واردید…»

در این سال ها، او به گفته خود، تحت تأثیر نیما و نوآوری های او در شعر بوده است و در کتاب هایی که به چاپ رسانید، شعرهای بسیاری در قالب نیمایی می سراید. او به قصد معرفی شعر نیما، دست به انتشار مجلات کوچک مقطعی (چون سخن نو، هنر نو (ساعت ۴ بعد از ظهر)، روزنه، راد، آهنگ صبح و… زد؛ اما پس از آشنایی شاملو با فریدون رهنما و انتشار دفتر شعر «قطع نامه»، مسیر شاعری او به گونه ای دیگر رقم می خورد.

آشنایی با فریدون رهنما

آشنایی با فریدون رهنما که از اروپا برگشته بود و با شعر روز جهان آشنا بود، تاثیر زیادی بر شاملو می گذارد. او در سال ۱۳۳۰، دفتری با نام «قطع نامه» که فریدون رهنما نیز پیش گفتاری نقادانه بر آن نوشته بود را چاپ و منتشر می کند. انتشار این مجموعه که دربرگیرنده سروده های بی وزن الف. بامداد بود و با معیارهای شعر نیمایی ناسازگار می نمود، باعث تیره شدن روابط نیمای زودرنج و شاملو می گردد. رهنما در آن پیش گفتار در توصیف شعر شاملو می نویسد:

«ریتم اشعار صبح (شاملو) را با ریتم اشعار اسپانیولی و اشعار آمریکای لاتینی بعد از لورکا می شود مقایسه کرد. دنیای پر از اشکال و تصاویر نابرابر نیما یوشیج که نتیجه خشکی (در بهترین آثارش) به دهان مان می برد، با احساسات از بند رسته صبح (شاملو) به راه افتاده اند و ما را به نقاط عمیقِ درد پاشیده شده هدایت می کنند…»

شاملو درباره این مقدمه می نویسد:

«رهنما با خواهش من هم زیر بار حذف آن جمله نرفت. گفت نیما منطقی تر از آن است که از قضاوت کسی برنجد، وانگهی این سلیقه شخص من است و قرار نیست قوانین اخلاقی حاکم بر روابط تو و نیما در آن دخالت داده شود.»

او درباره کنار گذاشتن وزن عروضی، چه به شکل قدیمی و چه نیمایی آن معتقد است:

«ﺧﻂ کﺸﯿﺪن ﺑﺮ ﻋﺮوض ﻗﺪﯾﻢ و ﺟﺪﯾﺪ، ﻋﻤﻼ ﺣﺎﺻﻞ درس ﺑﺰرﮔﯽ ﺑﻮد ﻛﻪ ﻣﻦ از ﻛﺎرھﺎی ﺧﻮد ﻧﯿﻤﺎ ﮔﺮﻓﺘﻢ، وﻟﯽ او ﺣﺎﺿﺮ ﺑﻪ ﺗﺠﺪﯾﺪ ﻧﻈﺮ ﻧﺒﻮد ﻛﻪ ھﯿﭻ، آن را مستقیماً دھﻦﻛﺠﯽ ﺑﻪ ﺧﻮد ﺗﻠﻘﯽ ﻛﺮد و ﺑﺎ اﻧﺘﺸﺎر «ﻗﻄﻌﻨﺎﻣﻪ» ھﻢ ﺑﻪ ﻛﻠﯽ از ﻣﻦ ﻛﻨﺎر ﻛﺸﯿﺪ و ھﺮ ﺑﺎر ﻛﻪ ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺘﺶ رﻓﺘﻢ ﺑﺎ ﺳﺮدی ﺑﯿﺸﺘﺮی ﻣﺮا ﭘﺬﯾﺮﻓﺖ و ھﺮﮔﺰ ﺣﺎﺿﺮ ﻧﺸﺪ ﺗﻮﺿﯿﺤﺎت ﻣﺮا ﺑﺸﻨﻮد. ﺷﺎﯾﺪ ھﻢ ﺣﻖ داﺷﺖ. ﻓﺮﯾﺪون رھﻨﻤﺎ ﻧﻤﯽﺑﺎﯾﺴﺖ در ﻣﻘﺪمه آن دﻓﺘﺮ دل او را ﺑﺎ آن ﻗﻀﺎوت ﺑﻪ درد ﻣﯽآورد.»

اگرچه شاملو خود بر این باور بود که فریدون رهنما جهان دیگری را به او معرفی کرد که در سایه آن به بینش شعری خود رسید، اما او به هیچ وجه از نیما دست نکشید، به طوری که در شعرهای نیمایی اش در شمار شاعران موفق دوران معاصر قرار می گیرد. ضیاء موحد معتقد است امروزه تاثیر شعر شاملو بر شعر معاصر ایران از تاثیر شعر نیما بیشتر مشهود است.
دیدگاه های شاملو
درباره شعر

شاملو درباره شعر سخنرانی ها و نوشته های بسیاری دارد. برخی از آرای او درباره شعر از این قرار است:

امروز خواننده شعر پذیرفته است که شعر را به نثر نیز می توان نوشت. به عبارت دیگر، می توان سخنی پیش آورد که فاقد اسـتعانت وزن و سـجع، شـعری بـاشد بس جان دار و عمیق. من مطلقاً به وزن به مثابه یک چیز ذاتی و لازم یا یک وجه امتیاز شعر اعتقاد ندارم، بلکه به عکس معتقدم التزام وزن، ذهن شاعر را مـنحرف مـی کند؛ چـون ناچار وزن فقط مقادیر معدودی از کلمات را در خود راه می دهد و بسیاری کلمات دیگر را پشت در می گذارد، در صورتی که ممکن است درست همین کلماتی که در این وزن راه نیافته، در شمار تداعی ها درست در مسیر خـلاقیت ذهـن شـاعر بـوده بـاشد.

آن اوایل که بعضی از ما شاعران امروز، دست به نوشتن شعرهای بی وزن و قافیه زدیم، عده ای از فضلا که از هر جور نوآوری وحشت دارند و طبعاً این شیوه شعر نوشتن را امکان نداشت قبول کنند، به عنوان بزرگ ترین دلیل بر مسخره بودن ما و کار ما همین موضوع را مطرح می کردند. یعنی می گفتند: «اینها که شما جوان ها مـی نویسید اصلاً شعر نیست.» مـی پرسیدیم: «آخـر دلیلش؟» مـی خندیدند، یـا بـهتر گـفته بـاشم ریشخندمان می کردند و می گفتند: «شما آن قدر بی سواد و بی شعورید که نمی فهمید این که نوشته اید نثر است!» و به این ترتیب اشکال کار روشـن مـی شد: فـضلا شـعر راازادبیات تمیز نمی دادند. در نظر آنها هر رطبی و یابسی که وزن و قافیه داشت شعر بود و هر سخن عاری از وزن و قافیه، نثر. اما تلاش شاعران معاصر در ایـن نـیم قـرن اخـیر، سرانجام توانست این برداشت نادرست را تغییر بدهد و امروز دست کم بخش عمده ای از مردم، شعر و ادبیات را از هم تمیز می دهند و اگرچه تعریف دقیقی از شعر در دست ندارند، به تجربه دریافته اند که تعریف شمس قیس رازی از شعر، تعریف پرتی است و به رغم او، کلام ممکن است موزون و متساوی نباشد و حروف آخرین آن هم به یکدیگر نماند و با این همه شعر باشد. امروز خواننده شعر می داند که وجه امتیاز شعر از ادبیات، تنها و تنها منطق شاعرانه است، نه وزن و قافیه و صنعت های کلامی…
درباره فردوسی و تاریخ ایران

در هجدهم فروردین ماه ۱۳۶۹ به دعوت مرکز پژوهش و تحلیل مسائل ایران سیرا (CIRA)جلساتی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا برگزار شد که هدف آن، بررسی هنر و ادبیات و شعر معاصر فارسی بود. سخنران یکی از این جلسات احمد شاملو بود. او در این جلسات با ایراد سخنانی پیرامون شاهنامه به مباحث زیادی دامن زد. شاملو این سخنرانی را در توجه دادن به حساسیت و نقد برای رسیدن به حقیقت و نقد روش روشنفکری ایرانی و مسئولیت های آن ایراد کرد و با طرح سوالاتی فرهیختگان ایرانی خارج از کشور را به بازبینی و نقد اندیشه و یافتن پاسخ برای اصلاح فرهنگ و باورها فراخواند.

او در این سخنرانی در باره گئومات مغ که بر پایه ی کتیبه داریوش، خود را به دروغ بردیا، برادر مقتول کمبوجیه نامیده و شورشی را علیه داریوش رهبری کرده بود، می گوید:

«حقیقت این است که اصلاً گئومات نامی در میان نبوده است. بردیا از غیبت کمبوجیه و اشراف توطئه چی درباری استفاده می کند و قدرت را به دست می گیرد و بی درنگ دست به انقلاب اجتماعی می زند.»

شاملو در باره ی ضحاک می گوید:

«ضحاک در دوره ی سلطنت خودش که درست وسط دوره های سلطنت جمشید و فریدون قرار داشته طبقات را در جامعه به هم ریخته بوده است. حضرت فردوسی در بخش پادشاهی ضحاک از اقدامات اجتماعی او چیزی بر زبان نیاورده، به همین اکتفا کرده است که او را پیشاپیش محکوم کند و در واقع فاقد این‎که موضوع را بگوید و حرف دلش را بر دایره بریزد، حق ضحاک بینوا را گذاشته کف دستش دو تا مار روی شانه هایش رویانده…»

شاملو بر این باور بود که ضحاک با رهبری توده های مردم، علیه نظام طبقاتی جمشید قیام کرده است. او می گوید:

«ضحاک فردوسی درست همان گئومات غاصبی است که داریوش از بردیا ساخته بود… می بینید دوستان، که حکومت ضحاک افسانه ای با بردیای تاریخی را ما به غلط و به اشتباه مظهری از حاکمیت استبدادی و خودکامگی و ظلم و جور و بیداد فردی تلقی کرده ایم. به عبارت دیگر شاید تنها شخصیت باستانی خود را که کارنامه اش به شهادت کتیبه بیستون و حتی مدارکی که از خود شاهنامه استخراج می توان کرد سرشار از اقدامات انقلابی توده ای است، بر اثر تبلیغات سوئی که فردوسی بر اساس منافع طبقاتی و معتقدات شخصی خود برای او کرده به بدترین وجهی لجن مال می کنیم و آنگاه کاوه را مظهر انقلاب توده ای به حساب می آوریم. درحالی که کاوه در تحلیل نهایی عنصری ضد مردمی است.»

شاملو حدود ده سال پیش از این سخنرانی، چکیده ای از همین مطالب را در کتاب جمعه آورده بود ولی این بار سخنرانی یِ او و لحن او، ناخشنودی و گاه خشم علاقه مندان به فردوسی و شاهنامه را برانگیخت و مقالاتی از سوی آنان در رد نظریات شاملو به چاپ رسید.
درباره حافظ

حافظ شیراز عنوانِ تصحیح دیوان حافظ و روایتی است که شاملو از شعرهای حواجه حافظ شیرازی داشته است. شاملو در این کتاب که نخستین بار در سال ۱۳۵۴ منتشر شد روایت خاص خود را از شخصیت و شعر حافظ ارایه می دهد و در مقدمه کتاب، روش تصحیح و اصول کار خود را بیان می کند. او به مشکلات و تحریف های موجود در دیوان حافظ اشاره می کند و در اینکه حافظ یک عارف مسلک بوده دقیق شده او حافظ را مبارز و مصلحی اجتماعی می داند که فرهنگ ریا و زهد را نقد می کند. شاملو در مقدمه ی آن کتاب که نخستین بار در سال ۱۳۵۴ منتشر شد می نویسد:

«به راستی کیست این قلندر یک لاقبای کفرگو که در تاریک ترین ادوار سلطه ریاکاران زهد فروش؛ در ناهار بازار زاهدنمایان و در عصری که حتی جلّادان آدمی خوار مغروری چون امیر مبارزالدین محمد و پسرش شاه شجاع نیز بنیان حکومت آن چنانی خویش را بر حد زدن و خُم شکستن و نهی از منکر و غزوات مذهبی نهاده اند؛ یک تنه وعده رستاخیز را انکار می کند خدا را عاشق و شیطان را عقل می خواند…»

تصحیح دیوان حافظ توسط شاملو، مورد انتقاد حافظ پژوهانی چون بهاءالدین خرمشاهی و برخی دیگر قرار گرفته است.با این حال «حافظ شیراز به روایت احمدشاملو» همچنان منتشر می شود و یکی از پرفروش ترین روایت های حافظ است، ولی مقدمه ی آن پس از انقلاب در ایران اجازه نشر نیافت و از آن پس فاقد مقدمه منتشر شد.
زندگی خانوادگی

شاملو در سال ۱۳۲۶ در سن بیست و دو سالگی با اشرف الملوک اسلامیه ازدواج کرد. هر چهار فرزند او، سیاوش، سامان، سیروس و ساقی حاصل این ازدواج هستند. این ازدواج به جدایی می انجامد و شاملو پس از یک دهه در سال ۱۳۳۶ با طوسی حائری ازدواج می کند. دومین ازدواج شاملو، همچون نخستین ازدواج، مدت زیادی دوام نمی آورد و چهار سال بعد در ۱۳۴۰ از همسر دوم خود نیز جدا می شود. اما سومین و آخرین پیوند زناشویی شاملو با آیدا، در سال ۱۳۴۳ بود که تا پایان عمر خود، عاشقانه با او زیست.

نقش آیدا در زندگی شاملو

شاملو در ۱۴ فروردین ۱۳۴۱ با آیدا سرکیسیان ( ریتا آتانث سرکیسیان) آشنا می شود. این آشنایی تأثیر بسیاری بر زندگی او دارد و نقطهٔ عطفی در زندگی او محسوب می شود. در این سال ها شاملو در توقف کامل آفرینش هنری به سر می برد و تحت تأثیر این آشنایی شعرهای مجموعهٔ آیدا: درخت و خنجر و خاطره! و آیدا در آینه را می سراید. او دربارهٔ اثر آیدا در زندگی خود به مجله فردوسی گفت: «هر چه می نویسم برای اوست و به خاطر او… من با آیدا آن انسانی را که هرگز در زندگی خود پیدا نکرده بودم پیدا کردم».

آیدا و شاملو در فروردین ۱۳۴۳ ازدواج می کنند و شش ماه در ده شیرگاه (مازندران) اقامت می گزینند و از آن پس شاملو تا آخر عمر در کنار او زندگی می کند. شاملو در همین سال دو مجموعه شعر به نام های آیدا در آینه و لحظه ها و همیشه را منتشر می کند و سال بعد نیز مجموعه ای به نام آیدا: درخت و خنجر و خاطره! منتشر می شود و در سال ۱۳۴۵ برای سومین بار تحقیق و گردآوری کتاب کوچه راآغاز می کند و برنامهٔ قصه های مادربزرگ را برای بخش برنامه های کودک تلویزیون ملی ایران تهیه می کند.

آیدا شاملو در برخی کارهای احمد شاملو مانند دفتر کتاب کوچه با او همکاری داشت و سرپرست این مجموعه بعد از اوست.

سفرهای خارجی

۱۳۵۱ مدتی بعد از تحمل دردهای شدید برای معالجهٔ آرتروز گردن به پاریس می رود و جراحی می شود. در سال ۱۳۵۴ دانشگاه رم از او دعوت می کند تا در کنگرهٔ جهانی نظامی گنجوی شرکت کند و از همین رو با یدالله رویایی عازم ایتالیا می شود.

۱۳۵۵ انجمن قلم آمریکا و دانشگاه پرینستون از او برای شرکت در گردهمایی ادبیات امروز خاورمیانه و سخنرانی و شعرخوانی دعوت می کنند و او عازم ایالات متحده آمریکا می شود. شاملو در این سفر به سخنرانی و شعرخوانی در دانشگاه های نیویورک و پرینستون می پردازد. او با شاعران و نویسندگان مشهور جهان همچون یاشار کمال، آدونیس، البیاتی و کوزمینسکی در این سفر دیدار می کند و پس از سه ماه همراه آیدا به ایران باز می گردد. در همین سال با دعوت دانشگاه بوعلی سینا، برای مدتی به سرپرستی پژوهشکدهٔ آن دانشگاه مشغول می شود. چند ماه بعد، این بار در اعتراض به سیاست های حکومت پهلوی ایران کشور را به مقصد ایتالیا، (رم) ترک می کند و از آنجا به آمریکا می رود و در دانشگاه های هاروارد، و ام آی تی و دانشگاه برکلی به سخنرانی می پردازد.

۱۳۵۷، پس از یک سال تلاش بی حاصل برای انتشار هفته نامه، به امید نشر و فعالیت علیه رژیم شاه به بریتانیا می رود. در لندن ۱۴ شمارهٔ نخست هفته نامه ایرانشهر را سردبیری می کند اما در اعتراض به سیاست دوگانهٔ مدیران آن در قبال مبارزه با رژیم و مسائل مربوط به ایران استعفا می دهد. ∗ مجموعه شعر دشنه در دیس در ایران منتشر می شود.

۱۳۶۷ به آلمان غربی سفر می کند تا به عنوان میهمانِ مدعوِ دومین کنگرهٔ بین المللی ادبیات (اینترلیت ۲) با عنوان جهانِ سوم: جهانِ ما در ارلانگن آلمان و شهرهای مجاور شرکت کند. در این کنگره نویسندگانی از کشورهای مختلف از جمله عزیز نسین، درک والکوت، پدرو شیموزه، لورنا گودیسون و ژوکوندو بِلی حضور داشتند. سخنرانی شاملو با عنوان «من دردِ مشترکم، مرا فریاد کن!» به تأثیر فقر و ناآگاهی و خرافه در عدم دستیابی به فرهنگ یکپارچه و متعالی جهانی اختصاص داشت. در ادامهٔ این سفر به دعوت خانم روترات هاکرمولر در اتریش، به شعرخوانی و سخن رانی می پردازد و به دعوت انجمن جهانی قلم (Pen) و دانشگاه گوتنبورگ به سوئد می رود. به دعوت ایرانیان مقیم سوئد در خانهٔ مردم استکهلم شب شعر اجرا می کند و با دعوت هیأت رئیسهٔ انجمن قلم سوئد با آنان نیز ملاقات می کند. مجموعه شعرهای احمد شاملو (دوجلدی) در آلمان غربی منتشر می شود.

۱۳۶۹ برای شرکت در جلساتی که به دعوت مرکز پژوهش و تحلیل مسائل ایران سیرا (CIRA) در دانشگاه برکلی برگزار شد به عنوان میهمان مدعو به آمریکا سفر می کند. سخنرانی های او، «مفاهیم رند و رندی در غزل حافظ» و «حقیقت چقدر آسیب پذیر است» که با نام «نگرانی های من» منتشر شد، واکنش گسترده ای در مطبوعات فارسی زبان داخل و خارج از کشور داشت و مقالات زیادی در نقد سخنرانی های شاملو نوشته شد.

در بوستون دو عمل جراحی مهم روی گردن او صورت گرفت با این حال چندین شب شعر در شهرهای مختلف با حضور شاملو که تعدادی از آنها به نفع زلزله زدگان رودبار و آوارگان کرد عراقی بود برگزار شد. در این بین به عنوان استاد میهمان یک ترم در دانشگاه برکلی زبان، شعر و ادبیات معاصر فارسی را به دانشجویان ایرانی تدریس کرد و در همین زمان ملاقاتی با لطفی علی عسکرزاده ریاضی دان شهیر ایرانی داشت.

۱۳۷۰، بعد از یک سال و نیم دوری از کشور، به ایران بازگشت.
سال های پایانی

سال های آخر عمر شاملو کم و بیش در انزوا گذشت. از سویی تمایل به خروج از کشور نداشت و خود در این باره می گوید: «راستش بار غربت سنگین تر از توان و تحمل من است… چراغم در این خانه می سوزد، آبم در این کوزه ایاز می خورد و نانم در این سفره است.» از سوی دیگر اجازهٔ هیچ گونه فعالیت ادبی و هنری به شاملو داده نمی شد و اکثر آثار او از جمله کتاب کوچه سال ها در توقیف مانده بود. بیماری آزارش می داد و با شدت گرفتن بیماری دیابت، و پس از آن که در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۶، در بیمارستان ایران مهر پای راست او را از زانو قطع کردند، روزها و شب های دردناکی را پشت سر گذاشت. البته در تمام این سال ها کار ترجمه و به خصوص تدوین کتاب کوچه را ادامه داد و گه گاه از او شعر یا مقاله ای در یکی از مجلات ادبی منتشر می شد. او در دهه هفتاد با شرکت در شورای بازنگری در شیوهٔ نگارش و خط فارسی در جهت اصلاح شیوه نگارش خط فارسی فعالیت کرد و تمام آثار نوین یا تجدید چاپ شده اش با این شیوه منتشر شد. پس از توقفی طولانی در انتشار کتاب های شعرش، دفتر شعر ترانه های کوچک غربت (۱۳۵۹)، مدایح بی صله در ۱۳۷۱(در استکهلم)، در آستانه در ۱۳۷۶، و آخرین مجموعه شعر احمد شاملو، حدیث بی قراری ماهان در ۱۳۷۹ منتشر شد.

سرانجام احمد شاملو در ساعت ۹ یکشنبه شب دوم مرداد ۱۳۷۹ در خانه خود در دهکده فردیس درگذشت. پیکر او در روز پنج شنبه ۶ مرداد از مقابل بیمارستان ایرانمهر و با حضور ده ها هزار نفر از علاقه مندان وی تشییع و در امامزاده طاهر کرج در نزدیکی مزار گلشیری، محمد مختاری و پوینده به خاک سپرده شد. کانون نویسندگان ایران، انجمن های قلم آمریکا، سوئد، آلمان و چندین انجمن داخلی و برخی محافل سیاسی پیام های تسلیتی به مناسبت درگذشت وی در این مراسم ارسال کردند.

پس از مرگ احمد شاملو مراسم سالگرد و یادبودش بارها با حضور نیروهای امنیتی همراه بوده که در مواردی هم به تندی گراییده و یا به دلایل امنیتی برگزار نشده. همچنین سنگ مزار او به دست افراد ناشناس چندین بار مورد تخریب قرار گرفته. در فروردین سال ۱۳۸۵ کانون نویسندگان ایران علی رغم این که این حرکات را اعمال بدکردارانه شب پرستان کور دل نامید ولی ضمن اعتراض شدید، حتی در خور محکوم کردن هم ندانست. کانون نویسندگان ایران به خانواده احمد شاملو توصیه کرد که هیچ اقدامی برای بازسازی سنگ گور نکنند.
آثارشناسی

جوایز

۱۳۵۱ جایزهٔ فروغ فرخزاد

۱۳۶۹ دریافت جایزهٔ Free Expression سازمان حقوق بشر نیویورک Human Rights Watch

۱۳۷۸ جایزهٔ استیگ داگرمن Stig Dagerman، «آذر محلوجیان» جایزه را به نمایندگی دریافت کرد.

۱۳۷۹ جایزهٔ واژه آزاد (هلند)
منبع:اکایران

دانلود موسیقی متن بازی مکس پین

دانلود موسیقی متن بازی مکس پین

دانلود موسیقی متن بازی مکس پین - داستان بازی مکس پین

مکس پین در یک عصر یکی از آخرین روزهای پاییزی به ظاهر خوشایند مکس به خانه بازمی‌گردد درحالی که قول داده است که سیگار را ترک کند و وقت بیشتری را برای همسر و دخترش اختصاص دهد. به محض اینکه وارد خانه می‌شود حس بدی او را فرامی‌گیرد و این حس با دیدن یک طرح تتو مانند عجیب برای دیوار خانه اش قوی تر شده و حالا او دیگر مطمئن شده که افرادی وارد خانه اش شده‌اند در این حال یک تلفن از یک زنی ناشناس دریافت می‌کند مکس به او می‌گوید که چه در جریان است اما ان زن هیچ کمکی به او نمی‌کند او بلافاصله به طبقه دوم می‌رود در حالی که صدای زنش را در حال جیغ کشیدن می‌شنود ناگهان مردی در لباسی آزمایشگاهی از در اتاق دخترش بیرون می آید و تفنگش را به سمت مکس نشانه میگرد مکس او را درجا می‌کشد و وارد اتاق دخترش خردسالش می‌شود اما او را مرده می‌یابد و وقتی به اتاق زنش وارد می‌شود زنش را نیز همانند دخترش مرده میابد.

موسیقی متن بازی مکس پین > این ماجرا برای سه سال پیش بود بعد از مراسم عزا مکس به دوستش الکس بلدر می‌گوید که مایل است به پلیس مبارزه با مواد مخدر بپیوندد. قاتل‌ها تنها واسطه‌ای بودند و کسان دیگری هم در این ماجرا نقش داشته‌اند ان قاتلان مقدار زیادی داروی والکیر (Valkyr) در خونشان موجود بود یک ماده مخدر توهم زا.

پیدا کردن یک سرنخ در پرونده والکیر به سه سال می‌کشد ودر نهایت سه ماه پیش یک خبرچین به مکس دربارهٔ جک لوپینو (Jack Lupino) می‌گوید یکی از سران مافیای خانواده دان پانچوالینو که این دارو را قاچاق می‌کند ودر نهایت مکس به طور پنهانی عضو این گروه می‌شود.

روزی او پیغامی از دوست دیگرش به نام بی بی(B.B) دریافت می‌کند که می‌گوید الکس می‌خواهد مکس را در. ایستگاه قطار روسکو(Roscoe street station) ببیند؛ مکس آماده می‌شود که به آنجا برود ولی ...

موسیقی متن بازی مکس پین > موسیقی ارسالی : متین جهان تَرک موسیقی تم بازی مکس پین ، این موسیقی پلی بود به سالهای گذشته ، زمانی که این بازی فوق العاده خیلی از علاقه مندان بازی را ساعت ها پشت کامپیوتر میخ کوب می کرد. کارتسی هاتاکا (Kärtsy Hatakka) خواننده و نوازنده بیس فنلاندی ، عضو گروه موسیقی Waltari می باشد که از سال 1986 در این گروه فعالیت می کند ، علاوه بر این او موسیقی متن بازی های Max Payne و Max Payne 2 را نیزنوشته است. او برای صدای منحصر بفردی که دارد شناخته می شود. (دامنه پایین صدای او ، صداهای بلند اهریمنی ، جیغ های ترسناک ، ساخت اشعاری که درک مفهوم سختی دارند.) موسیقی متن بازی مکس پین - موسیقی بی کلام مکس پین
عنوانMax Payne Theme
موسیقیدانKärtsy Hatakka
آلبومMax Payne
سبکGame Music
سال2001
شماره آهنگ۱
کیفیت۱16 kbps
حجم3,3 MB

لینک دانلود مستقیم

دانلود موسیقی متن فیلم خاطرات یک گیشا از جان ویلیامز

دانلود موسیقی متن فیلم خاطرات یک گیشا از جان ویلیامز

موسیقی متن فیلم خاطرات یک گیشا > جان ویلیامز را بسیاری از منتقدان فیلم و موسیقی به عنوان برترین آهنگساز قرن بیستم شناخته اند. او خالق بیش از صد موسیقی فیلم است و تا به حال توانسته پنج بار جایزه اسکار را به خاطر موسیقی فیلم های ویولن زن روی بام، آرواره ها، جنگ ستارگان، ای تی و فهرست شیندلر کسب کند و 18 بار نیز جایزه گرامی را به خود اختصاص دهد. سایت موزیک متن


موسیقی متن فیلم خاطرات یک گیشا > شاید موسیقی فیلم خاطرات یک گیشا (Memories of a Geisha)، شروع خوبی برای معرفی و شناخت جان ویلیامز و ارزش های کار آهنگسازی او نباشد اما قطعا به عنوان یکی از آثار درخشان او در سال های اخیر، ارزش شنیدن و نقد و بررسی را دارد.این فیلم شخصیت محور است و تم اصلی موسیقی جان ویلیامز نیز بر اساس شخصیت سایوری ساخته شده است.


جان ویلیامز برای ساختن موسیقی این فیلم از همکاری دو نوازنده برجسته ویولن و ویولونسل یعنی ایزاک پرلمن و یویوما افاده کرده است. کسانی که قبلا نیز با او در فیلم های فهرست شیندلر و هفت سال در تبت کار کرده بودند.


موسیقی متن فیلم خاطرات یک گیشا > سایوری در فرار از خانه گیشا با تاجر مهربانی به نام چرمن(رئیس) آشنا می شود که نقش مهمی در سرنوشت او بازی می کند. جان ویلیامز قطعه والس چرمن (Chairman’s Waltz) را بر اساس شخصیت او ساخته است. قطعه ای که یادآور کار فراموش نشدنی او در فهرست شیندلر است.


قطعه رویای رها شده (A Dream Discarded)  یکی از قطعات تاثیر گذار و قدرتمند فیلم است. تکنوازی ویولونسل یویوما در این قطعه حقیقتا سحرانگیز است.


عنوانBecoming A Geisha
موسیقیدانJohn Williams
آلبومMemoirs Of A Geisha
سبکSoundtrack
سال2005
شماره آهنگ6
کیفیت۱۲۸kbps /  64kbps
حجم4.48MB / 2.26MB


 
لینک دانلود مستقیم


کیفیت : ۱۲۸kbps / حجم : 4.48 MB


John Williams – Becoming A Geisha


دانلود موزیک متن فیلم حرفه ای - لئون | دانلود آهنگ Shape Of My Heart از Sting

دانلود موزیک متن فیلم حرفه ای - لئون | دانلود آهنگ Shape Of My Heart از Sting

دانلود آهنگ فیلم لئون - دانلود موزیک فیلم حرفه ای


موزیک متن فیلم حرفه ای > به جرات می توانم بگویم که یکی از بهترین موسیقی متن فیلم هایی که تا کنون شنیده ام ، مربوط به فیلم لئون می باشد. ملودی های بسیار عمیق و معنی داری در سراسر فیلم جریان دارد که یکبار شنیدن آنها کافی نخواهد بود.


آهنگسازی این فیلم را اریک سرا ، آهنگساز فرانسوی بر عهده داشته است که اغلب کارهایش با کارگردان این فیلم یعنی لوک بسون می باشد. دانلود موزیک متن فیلم


موزیک متن فیلم حرفه ای - نگاهی کوتاه به فیلم لئون :


Léon که همچنین با عنوان های \"حرفه ای\"  و \"لئون : حرفه ای\" نیز شناخته می شود ، یک فیلم هیجان انگیز به نویسندگی و کارگردانی لوک بسون ، کارگردان فرانسوی می باشد .


ستاره فیلم ژان رنو در نقش یک قاتل حرفه ایی می باشد و گری اولدمن به عنوان کاراگاه فاسد DEA  و ناتالی پورتمن در اولین فیلم داستانی خود به عنوان دختر 12 ساله ایی که خانواده اش توسط کاراگاه فاسد به قتل رسیده به ایفای نقش میپردازد


عنوانLeon – The Professional
موسیقیدانEric Serra
آلبومLeon – The Professional
سبکSoundtrack
سال1994
شماره آهنگ1،4،6،8،17،21،23
کیفیت۱۲۸ kbps
حجم


برای دانلود موسیقی فیلم شجاع دل اینجا کلیک کنید


میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم


موسیقی ما - بهمن بابازاده: میلاد ترابی از تنظیم‌کننده‌های قدیمی موسیقی پاپ است که آثار موفقی در همکاری با حمید عسکری، شهرام شکوهی، محمد علیزاده، مرتضی پاشایی، رضا صادقی و... در کارنامه‌اش دارد و پس از تولید قطعات هیت با این خواننده‌ها، این روزها مشغول همکاری با چهره‌های جدید است. آلبوم «گفتم نرو» با صدای محمد علیزاده، همکاری پر سر و صدا و البته پرحاشیه‌ای بود و پس از انتشار این آلبوم اخبار ضد و نقیضی درباره میلاد ترابی و محمد علیزاده در فضای مجازی منتشر شد. این آلبوم به نوعی آخرین همکاری ترابی و علیزاده لقب گرفت و گفته شد که این دو هنرمند دیگر قرار نیست با هم همکاری کنند و اخبار حاشیه‌ای فراوانی نیز منتشر شد تا همه این‌ها بهانه‌ای برای این گفتگوی مفصل با میلاد ترابی باشد که در ادامه آن را می‌خوانید.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم

* این گفتگو باید درباره محمد علیزاده شروع شود. اتفاقاتی که در ماه‌های گذشته رخ داد. حواشی عجیب و برخی صحبت‌ها که درباره قطع همکاری تو و محمد علیزاده عنوان شد. لطفاً در این باره واضح حرف بزن.
موضوعی که در دنیای واقعی موزیک وجود دارد این است که بعضی وقت‌ها از بعضی رفتارهای کاری، برداشت‌های اشتباهی می‌شود. من و محمد علیزاده، 10 سال باهم همکاری کردیم، آن هم 10 سال مداوم، و همکاری موفقی هم داشتیم. فکر می‌کنم در موسیقی بی‌سابقه بوده و هست. ولی به جایی رسیدیم که باید تغییر فضا می‌‌دادیم. حتی از یک سال پیش، خودم تیم کاری جدید را به محمد پیشنهاد دادم. خودم هم حدود ده سینگل تراک با ده خواننده مختلف آماده کرده‌ام و فکر می‌کنم تا یک سال آینده، همه آهنگ‌ها منتشر شوند. اولین آهنگ هم «می‌دونستم می‌ری» با صدای زانیار بود که منتشر شد. به نظر من این برداشت‌ها به خاطر تغییر شرایط کاری است وگرنه ما با هم مشکلی نداریم و حرف و حدیثی مطرح نیست.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* اینکه می‌‌گویند درصد زیادی از طول کشیدن انتشار آلبوم محمد علیزاده، تقصیر میلاد ترابی بود و اختلاف با او هم از آنجا شروع شد چقدر صحت دارد و چقدر در این نوعِ رفتار از سوی شما تاثیر داشت؟
اصلاً صحت ندارد. ما اصلاً قصد انتشار آلبوم نداشتیم. یکی از پیشنهادهای من این بود که تراک‌های آلبوم را به صورت ماهانه به مخاطبین هدیه بدهیم. امروزه، تعداد خواننده‌ها زیاد شده و از نظر من، مردم هرچقدر خواننده‌شان را دوست داشته باشند، در انتخاب هشت آهنگ به یک صدا گوش نمی‌دهند. چه محمد علیزاده باشد و چه خواننده دیگری. در این سال‌هایی که پروسه آلبوم طول کشیده، آن‌قدر تک‌آهنگ ساختم که کار آلبوم را انجام داده و این‌طور نبوده که من چهار سال بنشینم و نگاه کنم. در این مدت از آلبوم «دلت با منه» به بعد، با «هواتو کردم» شروع کردم و بعد از آن «زخم»، «فکرشم نکن»، «همینه که هست»، «برادر» و «عشقم این روزا» را ساختم. با این‌که اصولاً به تولید زیاد اعتقاد ندارم. مردم برایشان عادی شده و می‌پرسند چرا آلبوم جدید نمی‌آید؟ تراک دادن اینگونه نیست و بعضی اوقات برای یک تراک باید شش ماه زمان گذاشت تا این تراک بتواند حداقل برای مدتی ماندگار شود. تراکی که یک ماهه و یک هفته و چهار ساعته ساخته می‌شود به همان سرعت هم محو می‌شود. برای مثال، آهنگ «نبض احساس» با صدای مرتضی پاشایی بعد از سال‌ها توسط یک خواننده ترک به نام «مصطفی چچلی» کاور شد. این کار را من در سال 86 ساختم و در سال 90 به مرتضی دادم، چون در این فاصله خواننده‌ای نبود که حق مطلب آن را ادا کند. کمی بحث‌ها از سوال شما جدا شد ولی در کل این‌گونه نبوده و ما بیکار ننشستیم و کارهای بسیار خوبی بیرون دادیم.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* خودت با ضرس قاطع به این آلبوم اعتقاد داشتی؟
من به آلبوم اعتقاد صد در صد داشتم و دارم. ولی دوست نداشتم که به صورت آلبوم بیرون بیاید. همان‌طور که گفتم قصد داشتم این قطعات را در زمان طولانی‌‌‌تری و به صورت شمرده‌تر به گوش مردم برسانیم.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* بعضی‌ها معتقد بودند که این آلبوم به نسبت سایر آثار محمد علیزاده موفق نبود. موافقی؟
اول باید ببینیم این بعضی‌ها چه کسانی هستند که این اعتقاد را دارند؟ به نظر من هر خواننده‌ای بنا به روند فعالیتش‌، ریزش مخاطب پیدا می‌کند. بعد از این‌که آلبوم بیرون آمد، هنوز کنسرت‌ها و سالن‌ها پر است. طرفداران محمد علیزاده هم آلبوم را دوست داشتند و در کنسرت‌هایش می‌آیند و می‌خوانند. من به هیچ عنوان ریزش مخاطبی نمی‌بینم. چیزی که من می‌بینم این است که هنوز برنامه‌‌ها پر است و روال تغییری نکرده است. ضمن این‌که محمد علیزاده یک شبه نیامده که یک شبه ریزش مخاطب پیدا کند.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
موافقی که تعدد آثار موسیقی باعث شد این آلبوم درصدی از مخاطبان را راضی نکند؟
اگرچه با این حرف که می‌گویی نارضایتی مخاطب، مسئله دارم ولی در این 4 سال با تک‌قطعاتم تمام کاری که باید با تولید آلبوم می‌کردم را انجام دادم. وقتی من یک قطعه مثل «همینه که هست» را می‌سازم، خودتان بازدهی این قطعه برای محمد را قضاوت کنید. شما آمار بگیرید مگر در کجای دنیا یک خواننده در یک سال 20-30 تراک می‌دهد و معلوم است که برای 15-20 تای آن اتفاقی نمی‌افتد. فکر می‌کنم به نسبت کار کردن و نه صرفاً حضور داشتن در موسیقی، من تنها تولید کننده‌ای بودم که در 12 سال عمر حضور حرفه‌‌ای، عین 12 سال را همیشه در یک سطح بودم. تعدد آثار ضربه‌ای به موسیقی می‌زند که در سال‌های آینده تاثیرات آن را می‌بینید. ما به حد زیادی گوش مردم را با یک سری از آثار خسته می‌کنیم. در سایت «موسیقی ما» در روز چند قطعه منتشر می‌شود؟

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* شاید هفته‌ای 20 الی 30 قطعه.
20 الی 30 قطعه. یعنی در ماه حدود 100 قطعه ارائه می‌کنید. فکر می‌کنید چند تا از این قطعات بین مردم همه‌گیر می‌شود؟ در بیشتر موارد حتی یک قطعه هم شنیده نمی‌شود‌! به خاطر جابجایی یک سری پول‌ها آثاری ارائه می‌شود که هیچ نتیجه‌ای ندارد.

* به نظرمن همین تعدد آثار موسیقی است که باعث موج زودگذر و دوره‌ای موسیقی است.
تعدد کار، طبیعتاً سطح کیفیت کاری خواننده را پایین می‌آورد. دقیقاً 11 ماه طول کشید تا من کاری مثل «فکرشم نکن» و «همینه که هست» را تولید کنم.

* آیا این «ترس از فراموش شدن» است که باعث انتشار زود به زود قطعه می‌شود؟
فراموش نشدن به چه قیمتی؟ به قیمتی که ذهنیت مخاطب را راجع به خودت تغییر بدهی؟ هیچ‌کس متوجه این اتفاق نیست. چون همه به فکر این هستند در زودترین زمان ممکن به کنسرت برسند.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* آیا ماجرای تو و محمد عیزاده تمام شده و دیگر با هم همکاری نخواهید کرد؟
اصلاً این‌طور نیست. راجع به این اتفاق تصمیمی نگرفته‌ایم.

* در ماه‌های گذشته حرف و حدیث زیادی درمورد کدورت و قطع همکاری شما بوده است.
من آدم بی‌حاشیه‌ای هستم و از وارد حاشیه شدن خوشم نمی‌آید. وقتی شما در جایی نباشی حرف و حدیث‌ها بیشتر می‌شود، چون خودت نیستی که توضیح بدهی. دقیقاً محمد هم از دسته آدم‌هایی است که مثل من رفتار می‌کند و ارتباطات زیادی ندارد که همه جا برود و همه جا حرف بزند. من همین‌جا به حرف و حدیث ها پایان می‌دهم. ما هیچ تصمیمی درمورد آینده نگرفتیم و با هم هیچ مشکلی نداریم. یک تصمیمِ کاری است گرفته شده و چیز دیگری نیست.

* خودت بعد از این همه اتفاقات مثبتی که با هم رقم زدید، دلت می‌آید این اتفاق بیفتد؟ یعنی همکاری شما به اشباع رسیده و ممکن است تا سالیان بعد نتوانید با هم کار کنید؟
من راجع به این موضوع فکر نکرده‌‌ام. راجع به موضوع دوم هم این‌که در کار حرفه‌‌ای، باید نتیجه حرف اول را بزند و باید احساسات را کنار بگذاری. اگر بعد ده سال بدانم نمی‌توانم کار سال یازدهم را همان‌طور موفق انجام دهم، کار ده سالم را خراب نمی‌کنم. این اخلاق من است و فکر می‌کنم محمد هم مثل من فکر می‌کند. چیزی که برای من مهم است این است که پشت هر همکاری و اتفاق کاری، موفقیت باشد.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* فکر می‌کنم محمد علیزاده طولانی‌ترین همکاری را با تو داشت. درست است؟
دقیقاً.

* مدت همکاری با حمید عسکری، مرتضی پاشایی که عمرش اجازه همکاری طولانی‌تر نداد و شهرام شکوهی هم زمان کمی بود.
درست است، هر کدام بنا بر شرایط موجود این‌طور بوده است.

* در این بین محمد علیزاده کماکان با فاصله جلو است.
صددرصد. چون پروژه‌ای که شروع کردیم پروژه‌ای نبود که من صرفاً تنظیم‌کننده آثار محمد علیزاده باشم. تنظیم‌کنندگی بخشی از کار من بود که در بعضی پروژه‌ها با اینکه ملودی را ساخته خودم بود، برای تغییر دادن فضا، آن را به همکارانم واگذار می‌کردم. پروژه به گونه‌ای بود که باهم استایلی را ساختیم و روی آن فکر کردیم و حتی کلمه به کلمه روی ترانه‌ها فکر شده. در «فکرشم نکن» محمد یک ملودی شافل ساخته بود و من با انتخاب کردن یک ریتم دو چهار بر روی این ملودی شافل، احساس کردم تلفیق جدیدی ایجاد می‌شود و این اتفاق هم افتاد. من روی همه این‌ها فکر کردم و خیلی فرق می‌کند که برای شما یک ملودی بیاورند و شما آن را تنظیم کنید. در اصل من در همه این سا‌ل‌ها مدیر تولید محمد علیزاده بودم و فکر نمی‌کنم بعد از انقلاب چنین همکاری در موسیقی وجود داشته باشد. چون معمولاً همه بعد از دو سه سال به مشکل می خورند.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* بحث بعدی در مورد کوتاه شدن دوره ستاره بودن نسل کنونی خوانندگان پاپ است. فکر می‌کنی چرا مخاطبان این‌قدر زود از آن‌ها اشباع می‌شوند و ماندگاری در خیلی از آثار نیست؟ می‌توان بخشی را به کم حوصله‌شدن مخاطب موسیقی ربط داد، که در دوره‌ای چیزی را دوست دارند و بلافاصله در دوره بعدی به سراغ گزینه دیگری می‌روند. یعنی در مواردی زمان علاقه‌مند بودن مخاطب هم تاثیرگذار است. با توجه به این‌که تو در شکل‌گیری دوران طلایی چند خواننده نقش مستقیم داشتی و در بطن موضوع بودی، شاید مخاطب‌شناسی بهتری داری. نظرت در این باره چیست؟
این‌که مردم کم‌حوصله شدند، به نظرم مقصر ما هستیم که کم‌حوصله‌شان کرده‌ایم و به همین زیاد خرج کردن خواننده برمی‌گردد. مثلاً یک خواننده را می‌آوریم و بزرگش می‌کنیم. این‌که چه کسی این کار را می‌کند مهم نیست. چه تهیه‌کننده، چه آهنگساز و تنظیم‌کننده و چه خود خواننده، اولین کاری که به ذهنش می‌رسد این است که از سی روزِ ماه، 25 روزش را در برنامه باشد و این یعنی فقط 5 روز فرصت داری که به کار تولید برسی و در آن 5 روزهم که مجموعِ 4ماهش می‌شود 20 روز، 6 کار تولید می‌شود. این یعنی نزول کیفی. که همین امر باعث بی‌حوصله شدن مخاطب می‌شود. یک جمله از مخاطبین همیشه وجود دارد این‌که «آلبوم یا آهنگ جدیدتون کی میاد؟». این نباید پایه و اساس تصمیم‌گیری شمای خواننده بابت کارهایتان باشد. همه تشنه هستند که کارهای توی خواننده را بشنوند و تو باید بدانی که چه زمانی خودت را به مردم عرضه کنی. این اتفاق متاسفانه نمی‌افتد و در دوره‌های مختلف، عمر هنری خواننده کوتاه می‌شود. یعنی چیزی که باید در 10 سال عرضه کنند را در یک سال عرضه می‌کنند و تمام می‌شوند.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* حرف‌هایت جامع بود. با تمام این اوصاف، خواننده‌هایی این روزها می‌آیند و کارشان به خوبی می‌گیرد و المان‌های جدیدی وارد فضای کاری موسیقی شده. از این فضاها آیا چیزی بوده که مورد توجه تو قرار بگیرد و خاص باشد؟
من برای قرار گرفتن در جریان موسیقی همه جور موسیقی را گوش می‌کنم. در پاره‌ای اوقات از بعضی آهنگ‌ها لذت می‌برم ولی در بیشتر موارد، متاسفانه مدیریت روی این فضاها ضعیف است. یعنی شما برای موسیقی ایده داری و این 20-30 درصد کار است و باید آن را پرورش بدهیم. یعنی یکی بیاید آن را به 60 درصد و دیگری به 80 درصد و سرپرستی آن را به 100 درصد برساند. این اتفاق متاسفانه در موسیقی نمی‌افتد و همه چیز نصفه و نیمه است وهمین باعث کوتاهی عمر آن می‌شود. باید در تولید کار، به جزئیات بیشتری دقت شود که به ماندگاری آن کمک کند. هنوز که هنوز است وقتی اسم تراک «جز تو» می آید شما نمی‌گویید «اَه»! قطعه خوب باید روح و عمق داشته باشد. الان برخی قطعات روح دارد ولی عمق ندارد و این به انتخاب ترانه برمی‌گردد. کاملاً مشخص است که در انتخاب ترانه، عجله بوده و بعضی اوقات من در جاهایی می‌بینم که حتی آکوردها و میزان‌بندی‌ها اشتباه است، در حالی‌که آهنگ، مخاطب زیادی پیدا کرده. این اتفاقات در موسیقی خیلی بد است.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* به این موضوع از زاویه دیگری نگاه کنیم. معدود خواننده‌هایی هم هستند مثل محمد عیزاده، احسان خواجه‌امیری، سیروان، محسن یگانه و... با اینکه دوره کاری طولانی داشته‌اند، هنوز توانسته‌اند خودشان را حفظ کنند. مهمترین المان و فاکتورهایی که در این ماندگاری تاثیر دارند از نظر تو چیست؟
به نظر من اولین چیزی که در ماندگاری تعیین‌کننده است، شخصیت خود خواننده است. بیشتر خواننده‌ها و حتی کسانی که موفق می‌شوند، کاراکتر ماندگاری ندارند. ماندگار شدن، دارای اصول و جزئیاتی است که سوای توانایی خوانندگی، شامل شخصیت، استایل، هوش و حتی برخورد اجتماعی خود خواننده هم می‌شود. از این‌ها که بگذریم، «تولید» بخش دوم است که بر اساس شخصیت خود خواننده باید شکل بگیرد. حتی طراحی تحریرهای خواننده.

* یکی از تهیه‌کننده‌ها، چند وقت پیش گفت‌وگویی تلویزیونی انجام داد و گفت صدای خوب ده درصد قضیه است و بقیه به پیرامون افراد، سیاست، برخورد و نوع استراتژی کاری هنرمند ارتباط دارد. تو چقدر با این موضوع موافقی؟
من با درصدِ آن مشکل دارم. خوانندگی تاثیر زیادی دارد و کاراکتر خواننده، باعث موفقیت می‌شود. اگر خواننده‌ای روی استیج برود، آهنگ‌هایش را بخواند ولی برای مردم فضایی ایجاد نکند که به وجدشان بیاورد، فایده ای ندارد. می‌توانم در بحث درصدبندی 50 درصد روی آن بگذارم و بگویم 50 درصد یک کار، خواننده است.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* نسل جدید موزیسین‌ها اعم از آهنگسازها و تنظیم کننده‌ها، در مارکت موسیقی ایران وارد شدند و بازی در حال تغییر است. لحظه‌به‌لحظه موسیقی پاپ ایرانی درحال پوست‌اندازی و ورود به فضاهای جدید است. جالب است که مخاطب هم از آن استقبال می‌کند. چقدر این فضا را رصد کرده‌ای و چقدر احساس می‌کنی افرادی که وارد این فضا شدند قابلیت ماندگاری دارند و می‌توانند مخاطب را با خودشان جلو ببرند؟
من هم در واقع الان وسط همین فضاها هستم و باید بگویم بعضی از فضاهای جدیدی که وارد موسیقی شده خیلی هم خوب هستند. من نمی‌توانم راجع به ماندگاری آن‌ها حرف بزنم و زمان آن را مشخص می‌کند. ضمن این‌که همه آثار که نباید ماندگار شوند. مردم خسته هستند و کار جدید می‌خواهند. یک سری از خواننده‌ها هنوز در استایل کارهای 8 سال پیش خود ماندند و بدیهی است که مردم تمایلی به استقبال ندارند. در دنیای حرفه‌ای، انریکه Bailamos و Ring my bells و خیلی آثار ماندگار دیگر را می‌خواند، بعد از آن برای رقابت در مارکت و جذب مخاطب، با Pitbull هم می‌خواند که اصلاً قطعه ماندگاری نیست. خواننده‌های ما قدرت ریسک کمی دارند و از ریسک کردن می‌ترسند. ولی تجربه نشان داده که بردها در ریسک کردن شکل گرفته است. شما در سال 85، ریسک خود من با حمید عسکری و چند سال بعد با شهرام شکوهی را دیدید. بزرگترین آن‌ها هم پروژه محمد علیزاده بود که استقبال شد. این ریسک‌‌ها باعث برد می‌شود.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* این روزها با وجود این همه صداها و افراد جدید، احساس می‌شود که میلاد ترابی کم کار شده و در جاهایی خودش تمایل ندارد کار بیرون بدهد. این نبودن به علت فکر کردن و رصد کردن تو است و درحال چیدن استراتژی هستی؟ تویی که این همه سال بودی، احساس می‌کنم آرام آرام خودت هم اشباع شدی.
من، بعد از 12 سال حضور موفق در موسیقی آن هم به صورت مداوم، انتظار بسیار بالایی از خودم دارم. گرچه حتماً نیاز به استراحت داشتم ولی امروز، پروژه‌هایی را قبول می‌کنم که در آن، آینده‌ای بسیار روشن ببینم. کم کار شدن من کمی به این موضوع برمی‌گردد. از طرفی دیگر، فوت پدرم شوک بزرگی بود که به زمان زیادی برای برگشتن به شرایط عادی نیاز داشتم. در این مدت ولی بیکار ننشستم. شرکتی به نام «نوتیس» راه‌اندازی کرده‌ام که بسیاری از استعداد‌های موسیقی زیر نظر من کار تولید و... می‌کنند. یعنی کارها را به صورت تیم‌ورک انجام می‌دهیم. کار تیم‌ورک انگیزه من را برای کار بیشتر کرده است. البته امسال با سال‌های قبل متفاوت است. همانطور که گفتم حدود 10 تک‌آهنگ با 10 خواننده آماده کردم و در حال رایزنی برای پخش این قطعات هستیم که در خبرهای بعدی توضیح بیشتری خواهم داد. «می‌دونستم می‌ری» زانیار یکی از آنها بود که منتشر شد.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* در دوره‌ای، بخش عمده‌ی تنظیم‌های موفق بازار موسیقی توسط میلاد ترابی و سیروان خسروی انجام می‌شد. حالا بعد از این سال‌ها، همکاری تو و زانیار اتفاق جالبی بود.
در مورد همکاری خودم با زانیار باید توضیحات جامعی بدهم. ابتدا این را بگویم که اصلاً سیروان خسروی، باعث ورود من به موسیقی پاپ شد. همانطور که می‌دانید شروع کار حرفه‌ای من با آلبوم «کما» حمید عسکری بود. من با سیروان و زانیار، از سال 83 دوست هستیم و رفت و آمد داشتیم. در آن زمان، من کار رسمی در موسیقی نداشتم. گرچه که سیروان از قبل در گروه کاوه یغمایی حضور داشت و یک آلبوم مجاز هم منتشر کرده بود (تو خیال کردی بری). یک روز سیروان با تهیه‌کننده آلبوم اولش، قرار داشت، به من زنگ زد و گفت بیا اینجا. رفتم و با آقای مشایخی و حمید عسکری در آنجا آشنا شدیم. من آلبوم حمید را کار کردم و آن اتفاقات افتاد. بعد از این همه سال تازه فهمیدم که سیروان قصد کار کردن روی آلبوم حمید را نداشت و من را به آقای مشایخی و حمید معرفی کرد. باید بگویم ما آن‌قدر با هم رفیق بودیم و هم‌دیگر را قبول داشتیم که هیچ‌وقت برای همکاری مشکل نداشتیم. ولی موضوع اصلی این است که اگر بعد از این همه سال، همکاری من و زانیار، شکل گرفت تنها به همین دلیل است که فرصتش پیش نیامده وگرنه من با زانیار و سیروان دوستان قدیمی هستیم و همیشه حتی در کم‌ترین حالت ممکن، از هم با خبر بودیم. امیدوارم این همکاری که ادامه‌دار هم خواهد بود اتفاقات خوبی رقم بزند.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* این همکاری از کجا استارت خورد؟
یک روز که با سیروان صحبت می‌کردم، گفتم فضاهای جدید خوبی برای کار در ذهنم هست. یک ملودی برای زانیار انتخاب کردم که عماد طغرایی ساخته بود و برای زانیار فرستادم و دوسش داشت. کار را تنظیم کردم و فکر می‌کنم زانیار در 15 دقیقه آن را خواند. این همکاری از راحت‌ترین و حرفه‌ای‌ترین همکاری‌ها برای من بود و واقعاً در هیچ جای کار هم با هم مشکلی نداشتیم.

* ممکن است یک کار مشترک از تو و سیروان هم منتشر شود؟
به نظر من سیروان آن‌قدر خوب هست که دلیلی ندارد این کار را بکند. این را به این خاطر که دوستم است نمی‌گویم، همه این را می‌دانند. سیروان کارش را بلد است و چه در رفتارهای کاری، کنسرت گذاشتن، مدل تبلیغاتش و چه مسائل دیگر، حرفه‌ای است. اگر شما با دقت نگاه کنید هیچ خواننده‌ای مثل سیروان نیست. شخصیت کاریزماتیکی دارد. حتی در ویدئوسازی هم بسیارهوشمندانه عمل می‌کند.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* به سوال قبل برگردیم که در مورد نسل جدید تنظیم‌کننده‌ها صحبت می‌کردیم. با توجه به این نسلی که آمدند و وارد مارکت موسیقی شدند، آیا به این فکر نکردی که دوره‌ات تمام شده و شاید نتوانی با آن‌ها رقابت کنی. آیا در یکی دوسال گذشته به این مرحله رسیدی؟
هیچ‌وقت در تمام زندگیم به این مرحله نرسیدم. چون پایه و اساس سیستم فکری من، رقابت نیست. من فقط به کار خودم فکر می‌کنم، این‌که کاری که تولید می‌کنم روی مردم تاثیر بگذارد. اصلاً برای من مهم نیست که چه کسی در کجا چه کاری می‌کند. در مورد کار های دیگر، فقط به لذت بردن اکتفا می‌کنم و حتی نظر هم نمی‌دهم. همه کسانی که من را از نزدیک می‌شناسند این را می‌دانند. خوشحالم که خیلی‌ها خوب کار می‌کنند، می‌ترکانند و لذت هم می‌برم. حتی با بعضی از آدم‌هایی که موفق شده‌اند ارتباط برقرار کرده‌ام و تبریک گفتم. چون اعتقاد دارم شاید چیزهایی دارند که من هنوز تجربه نکردم. در ایران دیدگاهی وجود دارد که اکثراً فکر می‌کنند اگر کسی کاری را به خوبی انجام بدهد باید حتماً نفر دیگر را از دور خارج کند یا فضا تنگ می‌شود. ولی در سطح بین‌الملل سوپراستارها با هم رفیق هستند و از موفقیت هم خوشحال می‌شوند.

* از دوستان قدیمی‌ات این روزها بیشتر با چه کسی در ارتباطی؟ حمید عسکری، شهرام شکوهی و...
با همه. ممکن است به دلیل گرفتاری کمتر به هم زنگ بزنیم ولی اگر فرصتی بشود باهم صحبت می‌کنیم و حال هم را می‌پرسیم.

میلاد ترابی: من و محمد علیزاده هیچ مشکلی با هم نداریم
* ماجرای همکاری‌هایت با رفقای قدیمی ادامه دارد یا چهره‌های جدیدتر را ترجیح می‌دهی؟
کلاً ترجیح می‌دهم کار جدید بکنم و اگر نگاه کنید با همه خواننده‌هایی که کار کرده‌ام، از صفر با آن‌ها بوده‌ام. صفری که نسبت به شرایط آن خواننده بوده یعنی کسی آن‌ها را نمی‌شناخته. حالا یا 15 قطعه داده یا آلبوم داده و نگرفته و هر دلیل دیگری. شاید بتوانم با قدرت بگویم تنها کسی بودم که این‌گونه کار کردم. فقط در مورد یک نفر نه و همیشه اینگونه بوده‌ام. حتی زمانی که مرتضی پیش من آمد فقط کار «یکی هست» را خوانده بود و آهنگ دیگری در بازار نداشت. در کل من عاشق کارهای جدید هستم و از آن‌ها استقبال می‌کنم. اکنون هم با خواننده جدیدی کار می‌کنم. اسم نمی برم و نمی‌خواهم در مورد کارهایی که می‌خواهم انجام بدهم حرف بزنم. دوست دارم اول کار را انجام بدهم و بعد در مورد آن صحبت کنم و این جز خصوصیات اخلاقی من است. به جز این 10 سینگل تراکی که کار می‌کنم، با خواننده‌ای شروع به همکاری کردم که در آینده بیشتر از او می‌شنویم.

* به عنوان صحبت پایانی، در مورد آینده صحبت کنیم. شاهد چه اتفاقاتی از میلاد ترابی خواهیم بود؟
همان‌طور که گفتم من 10 تک‌آهنگ با خواننده‌های مختلف آماده کرده‌ام و هنوز قطعی نشده که بتوانم اسم آن‌ها را بگویم. ولی امسال بیشتر از همه سال‌ها از من خواهید شنید.

منبع:سایت موسیقی ما

دانلود موزیک متن فیلم شجاع دل Braveheart

دانلود موزیک متن فیلم شجاع دل Braveheart

دانلود موسیقی متن فیلم شجاع دل


موزیک متن فیلم شجاع دل یا آهنگ عروسی پنهان عنوان موسیقی زیبایی از فیلم شجاع دل کاری از جیم هورنر است که این بار برای شما در نظر گرفتیم. موسیقی متن این فیلم مسلما یکی از بهترین های دنیای فیلم است ، یکی از آثار خیره کننده ، زیبا و فراموش نشدنی جیمز هورنر،


متاسفانه واژه های من قادر به توصیف عظمت و زیبای موسیقی متن این فیلم نیست. شاهکار مل گیبسون ، شجاع دل ، یکی از فیلم های مورد علاقه من که دارای  صحنه سازی فوق العاده زیبا و درام بوده


و دارای سکانس های شگفت انگیزی می باشد. از بسیاری شنیده ام که اینگونه موسیقی متن فیلم شجاع دل را توصیف می کنند


\" به طور باورنکردنی زیباست \" و قطعا همینگونه است و بیشتر از اینها . موسیقی متن اصلی این فیلم یکی از قطعات فراموش نشدنی برای صحنه های نبرد و پر تحرک فیلم می باشد ، موسیقی هایی که کاملا بیانگر عشق ، آزادی ، وفاداری و خیانت هستند. موزیک متن فیلم شجاع دل

عنوانThe Secret Wedding
موسیقیدان James Horner
آلبومBraveheart
سبکSoundtrack
سال1995
شماره آهنگ4
کیفیت۱۲۸ kbps
حجم5,9 MB

 

دانلود موزیک متن
 

برای دانلود موسیقی فیلم شجاع دل کلیک کنید